Odoberanie titulov = diskriminačný zákon

Autor: Julius Kravjar | 27.11.2020 o 10:46 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  706x

Zákon o odoberaní titulov za plagiátorstvo je upriamený len na predkladateľa práce. Zabúda na tých, ktorí obhajobu plagiátu umožnili a potvrdili. 

Prehliadanie akademických podvodov patrí medzi tie najvážnejšie prehrešky voči akademickej integrite. Boj proti podvodom má celoštátny, ba nadštátny význam, patrí medzi najdôležitejšie ľudské zápasy. Tento boj musí byť objektívny a vysoko seriózny. Lžou a zahmlievaním nemožno bojovať proti podvodom. Je neprípustné, aby zákon postihoval len niektorých previnilcov.

Parlament nedávno (5. novembra) schválil zákon, ktorý umožňuje odoberanie vysokoškolských titulov, bez širšej odbornej diskusie. Do dokonalosti má ďaleko.

  1. Zákon je nespravodlivý, diskriminačný. Netrestá všetkých previnilcov podieľajúcich sa na podvode, ale len jedného. V prípade očividného plagiátorstva, podľa zákona vinníkom je len ten, kto prácu predložil. V skutočnosti sú ale vinníkmi aj tí, ktorí obhajobu takejto práce umožnili a potvrdili (vedúci práce, oponenti, komisia pre obhajoby). To, že zákon trestá v takomto prípade len predkladateľa práce, považujem za obrovskú chybu a čudujem sa, že to ostalo bez povšimnutia.
  2. „Za chyby sa platí“, „Kto akademický titul prideľuje, ten ho môže aj odobrať“ – to sú princípy bežne používané v akademickej sfére a nielen v nej (oba tieto princípy sú v schválenom zákone poriadne skresané). V zahraničí pri dokázanom plagiátorstve titul získaný aj pred desiatkami rokov môže byť odobratý. U nás nie a obhajuje sa to tým, že sa to nedá, že by to bolo veľmi komplikované. Vnímam to ako snahu na zalepenie očí verejnosti. Náš zákon si plagiátorstvo dokázané v prácach pred rokom 2021 vôbec nevšíma, nesankcionuje ho – zametá špinu pod koberec.
  3. Slabou náplasťou je fakt, že je možné vzdať sa titulu. Niektorí, ktorým sa plagiátorstvo dokáže a zverejní sa to, sa možno titulu vzdajú, iní možno nie. Tí, čo obhájili plagiáty, ale im to nikto nevyhodí na oči, budú s vysokou pravdepodobnosťou pekne čušať v teplúčku aj so svojimi titulmi.

Komu takýto zákon vyhovuje? Zdá sa že koalícii a aj opozícii. A čo akademická obec? Tá je ticho. Aj jej to vyhovuje? Uvidíme, aký postoj zaujme pani prezidentka.

Zdroje:

Za plagiátorstvo by nemali byť trestaní len študenti

Boj s plagiátormi nevyhráme len odoberaním titulov

Poznáme najsilnejšiu zbraň proti plagiátorstvu. Je to poctivosť

Výsledky analýzy efektívnosti nástrojov na podporu odhaľovania plagiátov

Budeme odoberať tituly len plagiátorom? To by bola chyba

Môže byť zisťovanie podozrení z plagiátorstva životu nebezpečné? Áno, môže

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.


Už ste čítali?